История города Вознесенск.

Тема в разделе "ИСТОРИЯ ГОРОДА", создана пользователем Есенин Сергей, 14 фев 2015.

 1. Есенин Сергей

  Есенин Сергей Гражданский активист КЛУБ VOZFOR.NET

  Сообщения:
  1.461
  Симпатии:
  1.862
  Пол:
  Мужской
  Перші відомості про місцевість, де нині розташувалося місто Вознесенськ, пов'язані з кінцем XIV - початком XV століть, коли литовські князі, скориставшись роздробленістю що донедавна могутньої держави Золотої Орди, захопили південноруські землі між Дніпром і Дністром, аж до Чорного моря. А щоб захиститися від ворогів, литовці споруджують укріплення-фортеці. Одне з таких укріплень знаходилося на перехресті річок Південний Буг та Мертвовід.

  На початку XVIII століття вздовж Південного Бугу, на землях між гирлами річок Мертвовід і Гнилий Єланець, був поселений полк, який дістав назву Арнаутського. Військове керівництво полку знаходилося в Соколах, а з 1785 р. - й канцелярія Бузького козацького війська, покликаного виконувати роль прикордонного.

  В 90-х роках XVIII століття в адміністративно-територіальному поділі Росії відбуваються серйозні зміни. Указом Цариці Катерини ІІ від 27 січня 1795 р. предписувалося заснувати нову Вознесенську губернію включеною до складу Росії за другим поділом Польщі, земель придбаних Росією від Туреччини в 1791 р., і Єлізаветградського, Новомиргородського та Херсонського повітів Катеринославського намісництва. Указом передбачалося заснувати місто «вдоль р. Буга в окружностях местечка Соколов» під назвою Вознесенськ. Губернія поділялась на 12 повітів, крім них в нову губернію входили так названі приписні міста Одеса, Миколаїв, Очаків, Дубоссари, Берислав.

  Будівництво губернського міста розпочалося в другій половині 1795 р. Але побути Вознесенську губернським містом судилося не довго. Минуло трохи більше року і на світ з'явився новий указ нового Царя Павла І від 12 грудня 1796 р. За цим указом поновлювалася Слободсько-Українська губернія у межах 1765 р. і ліквідувалась Вознесенська губернія.

  Вознесенськ вже з центру губернії перетворився на заштатне містечко.

  Своєрідним поштовхом до розбудови міста стала підготовка до «высочайшего смотра войск» в 1837 році. Споруджувалися палаци для царя і його свити, театр, був закладений «казенный парк» з ротондою і басейном. На всеросійські маневри були стягнуті війська з південних і центральних губерній Росії. До Вознесенська прибув цар Микола І та дипломатичний корпус.

  В 1857 році військові поселення були ліквідовані й Вознесенськ зажив тихим провінційним життям. Після скасування кріпосницького права в місто потягнулися безземельні селяни, потроху почали створюватися промислові підприємства - завод по ремонту сільгоспмашин, свічковий завод, соледробилка, гончарні, виноробні підприємства.

  На початку ХХ століття Вознесенськ був повітовим містом і входив до складу Херсонської губернії. Як свідчить "Ведомость о числе жителей в городах Херсонской губернии" (1901 р.) у Вознесенську на той час проживало 11 тисяч 297 чоловік. Купців було 41, кустарів - 115, гласних дум - 36. Діяло 6 фабрик і завод, 53 трактири і шинки, торгівельна мережа нараховувала 205 лавок і 56 хлібних магазинів.

  Памятною датою міста є 27 січня, цього дня 1795 р. Указом Цариці Катерини ІІ було засновано губернське місто під назвою Вознесенськ. День міста відмічається в день Вознесіння Господнього. В честь цього великого релігійного свята місто отримало назву Вознесенськ.

  Официальный сайт города.
   
 2. Artur

  Artur Форумчанин Команда форума

  Сообщения:
  918
  Симпатии:
  891
  Пол:
  Мужской
  Я так і не розумію, чи існувало поселення "Соколи" чи "Соколів", чи, як стверджував Ольховик, це міт і існував лише зимівник "Мертвоводський"... Принаймні в указі про заснування Вознесенського намісництва якес. "містечко Соколів" згадане: "...губернский город сего наместничества устроить вдоль реки Буга, в окружности местечка Соколов под именем Вознесенска, где повелели мы соорудить и храм Божий во славу имени Вознесения Господня, именуя и губернию Вознесенскою".
  --- Добавлено, 21 июл 2015 ---
  Я тут конвертував в формат epub книжку Т. Руденка "Вознесенськ за 120 рр. свого існування" - для перегляду на мобільних пристроях.
   

  Вложения:

  • Книжка.zip
   Размер файла:
   428,9 КБ
   Просмотров:
   240
  sokolgrad, mikola и Есенин Сергей нравится это.
 3. Георгiй

  Георгiй Moderator Команда форума

  Сообщения:
  829
  Симпатии:
  999
  Пол:
  Мужской
  Вікіпедія з цього приводу каже так:
  У XV сторіччі на горі біля впадіння Мертвоводу у Південний Буг стояла татарська фортеця Чичаклей. Литовський князь Вітовт зруйнував її і побудував на її місці замокСоколець.[2] Існує й альтернативна точка зору щодо розміщення фортеці «Чичиклея»[3]

  Запорозьке місто Соколи (Соколов, Соколів) входило до Бугогардівської паланки. Наприкінці XVIII сторіччя Соколи стали адміністративним центром Бугогардівської паланки. Запорожці мали тут переправу через Південний Буг, що називалася Соколиною.

  Під час російсько-турецької війни з козаків був сформований Бузький козацький полк, канцелярія його знаходилася в Соколах. У 1785 році був створений Бузький Єгерський корпус, до складу якого увійшли й бузькі козаки.

  Місто Вознесенськ було засноване біля Соколова в 1795 р. як центр Вознесенського намісництва і названо на честь церковного свята — Вознесіння Господнього. Першим городничим Вознесенська у 1795–1796 роках був Вердеревський Миколай Іванович[Джерело?].
   
 4. Есенин Сергей

  Есенин Сергей Гражданский активист КЛУБ VOZFOR.NET

  Сообщения:
  1.461
  Симпатии:
  1.862
  Пол:
  Мужской
  Чиче(и)клея - это река впадающая в Южный Буг. Недалеко от места, где сливаются две реки, находиться посёлок Покровка. Возле него остатки древних оборонных сооружений, основательно изуродованные алчными копателями старины.
  Огромные рвы и валы легко различимы на спутниковых картах.

  pokrovka.jpg

  Из находок в этом месте, действительно преобладают татарские артефакты, в основном монеты. Старожилы говорят, что на месте фортификационных сооружений выкапывали даже, чудом сохранившиеся до наших дней, бронзовые пушки.

  К сожалению, как бы ни хотелось местным историкам, в устье реки Мертвовод нет остатков древних сооружений и мифы о крепостях Соколец и Чичаклей, так и остануться народным фольклором вознесенщины, наравне с затонувшим в местной речушке турецким галеоном, под завязку нагруженным золотом и екатериненской золотой каретой, застрявшей в катакомбах, на пол пути от беседки в парке Островского до дворца в Марииной роще :)
   
  Последнее редактирование модератором: 12 сен 2015
  sokolgrad, ивахненко, Aleshka и ещё 1-му нравится это.
 5. Vasyl

  Vasyl Форумчанин КЛУБ VOZFOR.NET

  Сообщения:
  274
  Симпатии:
  495
  Пол:
  Мужской
  Вот скан с Национального атласа Украины. Видно Соколец и дата 1526 год. Этот атлас есть у мера города в кабинете.
  Соколец Витовт.jpeg

  И вот тоже с этого атласа четко видно название Соколы
  Соколы карта.jpeg
   
  sokolgrad и Aleshka нравится это.
 6. Artur

  Artur Форумчанин Команда форума

  Сообщения:
  918
  Симпатии:
  891
  Пол:
  Мужской
  Сучасні мапи не можуть вважатися доказом.
   
  sokolgrad и Есенин Сергей нравится это.
 7. Vasyl

  Vasyl Форумчанин КЛУБ VOZFOR.NET

  Сообщения:
  274
  Симпатии:
  495
  Пол:
  Мужской
  Вот документы ( указ Екатерины 2) доказывающие , что до Вознесенска был город Соколов. Полное собрание ЗАКОНОВ 1795 год.jpeg Полное собрание ЗАКОНОВ 1795 год.jpeg Полное собрание ЗАКОНОВ 1795 год.jpeg Текст указа Екатерины 2 о г.СОКОЛОВ.jpeg
   
  Decay, Aleshka, Ukrop и ещё 1-му нравится это.
 8. Vasyl

  Vasyl Форумчанин КЛУБ VOZFOR.NET

  Сообщения:
  274
  Симпатии:
  495
  Пол:
  Мужской
  Вот тоже из газеты о развитии Вознесенска
  пристань.jpeg
   
  Ніка нравится это.
 9. Artur

  Artur Форумчанин Команда форума

  Сообщения:
  918
  Симпатии:
  891
  Пол:
  Мужской
  Містечко Соколів. Не "фортеця Соколець". Насправді мені самому цікаво, що це за містечко. Скоріше за все, це було якесь поселення, що вирісло з Соколовіського (Мертвоводського) зимівника.
   
 10. Artur

  Artur Форумчанин Команда форума

  Сообщения:
  918
  Симпатии:
  891
  Пол:
  Мужской
  Ольховик цілковито має рацію щодо того, що турецька фортеця Чічаклея (що означає не "долина троянд", як він писав у своїй статті, а "квіткова") ("Назва походить від турецького „чічеклі”, що значить „прикрашений квітами, квітучий” http://www.info-library.com.ua/books-text-10655.html - стосується иншого гідроніму. але з такою ж етимологією; також у Ю.-О. Федьковича "чічка" в значенні "квітка" - А.П.) була на річці Чичиклія біля с. Покровка Веслинівського р-ну; а також щодо того, що поселення Соколець було і є в на території Немирівського р-ну Вінниччини.
  А от згадування "местечка Соколов" в маніфесті Катерини ІІ дійсно вимагає пояснення. Територія, де пізніше виникло наше місто, не входила до складу Вольностей війська Запорозького. Звісно, це не означає, що ці землі були пусті - існувало, скажімо, таке поняття, як "Ханська Україна", або "Ганьщина".
  fileaYorxh.png
  Слід звернути увагу на вживання топоніма "Соколи" на мапах - мілітарній мапі по кордону Росії та Туреччини 1800 р. (sic! - всього 5 років після указу Катерини
  527542.jpg

  та на великій мапі РІ 1812 р., зробленій для Наполеона
  527563.jpg

  Назву "Соколи" по відношенню до Вознесенська вживає Д.І. Яворницький в своїх працях "История запорожского войска" та "Запорожские вольности". Там же згадується с. Болгарка, яке має й иншу назву - Сокільська переправа. Але чому "Болгарка"? У Вікіпедії читаємо: "У кінці XVIII — перших десятиліттях XIX століття під час російсько-турецьких воєн болгари масами переселялися у Російську імперію, рятуючись від турецьких репресійщодо християнського населення. Вони заснували великі поселення у південнійБессарабії з центром у Болграді, в Одеському повіті, Криму і в передмісті Миколаєва(село Тирнівка). Значна кількість болгар до 90-х років XVIII століття увійшла до Бузького козачого війська і була розселена в околицях Бобринця і Вознесенська." (https://uk.wikipedia.org/wiki/Болгари#.D0.91.D0.BE.D0.BB.D0.B3.D0.B0.D1.80.D0.B8_.D0.B2_.D0.A3.D0.BA.D1.80.D0.B0.D1.97.D0.BD.D1.96). Ще один хфактик до цієї купи - у Болгарії, в Добрицькій области, є с. Соколово. І ця область - на північному сході країни - найближче до нас.
  Моя гіпотеза така: під "містечком Соколов" в маніфесті Катерини малася на увазі нинішня Болгарка, вона ж Сокільська переправа - поселення болгар-переселенців. Можливо, поселення було засновано вихідцями з добрицького Соколова, і названо на його честь (звичайна практика: так, село Камчик (Зоря) в Бесарабії було названо на честь річки Камик ("сокира" турецькою), а с. Виноградне в Березівському р-і Одещини було засновано німцями з м. Вормс і названо так само, як і місто - пізніше назву перекрутили на Вормусове, Формусове.
  Через подібність з назвою немирівського Сокільця й виникла плутанина.
  Схожий приклад плутанини і виникнення через це історичного міту є щодо р-у Миколаїва "Жовтневе" - колишня Вітівка, Богоявленське http://bazar.nikolaev.ua/content/откуда-витовка-пошла.
   
  Последнее редактирование модератором: 7 фев 2016
  Георгiй, supertrolik, РЕКРУТ и ещё 1-му нравится это.

Загрузка...